AB

AB, ‘Yerli Enerji’ arayışında

Enerji alanında dışa bağımlılığı çok yüksek olan Avrupa Birliği açısından son dönemin gözde kaynağı kaya gazı önemli bir opsiyon oluşturmakla birlikte “kurtarıcı” kimliğine sahip değil.

Avrupa Birliği’nin en önemli sıkıntılarından birini enerji alanında dışa bağımlılık oluşturuyor. Bu sorunun kısa vadede çözüme ulaştırılma ihtimalinin sıfıra yakın olması Avrupa Birliği liderlerini kara kara düşündürmeye devam ediyor.

Brüksel’de bir araya gelen ve özellikle vergi kaçırma konusuna odaklanacak olan Birlik liderlerinin üzerinde duracağı bir başka ana başlığı da enerji politikalarında atılması gereken adımlar oluşturuyor.

Son dönemde enerji sektörünün yükselen değeri olarak görülen kaya gazı da Avrupa Birliği açısından umut veren bir potansiyele sahip değil. Bunun nedeni ise Avrupa’nın kronik sorunu olan “yüksek maliyet”. ABD’nin kaya gazı faktörünü ekonomiye başarılı bir şekilde entegre edip dengeleri değiştirmeye başlamasını yakından izleyen Avrupa Birliği’nin henüz bu konuda ortak bir politikası yok.

Ekonomik açıdan yaşanan zorlukların orta vadede düşmesinin zor olduğu da düşünüldüğünde Avrupa Birliği’nin başta Rusya olmak üzere dışa bağımlılıktan kurtulması çok da kolay gözükmüyor.

Bu olumsuz boyuta karşın Avrupa Birliği liderleri ne kaya gazı opsiyonundan ne de yeşil enerjiden vazgeçme niyetinde değil. Zirve sonuç bildirisinde enerji kaynaklı maliyetler rekabet, istihdam ve büyüme açısından öncelikli endişe kaynakları arasında sayılacak olsa da “yerli enerji kaynakları” oluşturulmasına yönelik vurgu kaya gazının devrede kalacağını gösteren bir içeriğe sahip.