4

4 çocuktan biri şişman

“Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması” verileri obezite sorunuyla ilgili endişeleri en üst seviyeye çıkardı

Türkiye’ de ilk defa Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yürüttüğü uygulama çerçevesinde Sağlık Bakanlığı, MEB ve Hacettepe Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Çocukluk Çağı (7-8 yaş) Şişmanlık Araştırması” çocukluk çağından başlayan ve obeziteye dönüşen kilo problemleri ile ilgili çarpıcı gerçekleri ortaya çıkardı. Türkiye genelinde 216 okulda 5 bin 101 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre, 7-8 yaş grubunda yaklaşık her dört çocuktan biri (yüzde 22,5’i) şişman.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun açıkladığı araştırmadan dikkat çeken sonuçlar şöyle: 

 Her dört çocuktan biri şişman. Bu oran kızlarda yüzde 21,6, erkeklerde ise yüzde 23,3. Çocukların yüzde 2,3’ü ise ciddi zayıf ve zayıf grubunda yer alıyor.   Şişmanlıkta Doğu Karadeniz yüzde 18,3 ile başı çekiyor. İstanbul yüzde 12.4 ile ikinci. Şişmanlığın en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 3.6 ile Kuzeydoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile yüzde 4,2 ile Doğu Anadolu.   Yetersiz beslenme nedeniyle çocukların yüzde 2.3’ünün “bodur”. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde anne sütü eksikliği ile ortaya çıkan ve tedavisi olmayan bodurluk oranı yüzde 5,9 ile ciddi bir seviyede…   Çocukların yüzde 84,6’sı her gün kahvaltı ederken, yüzde 15’i kahvaltı etmeden okula gidiyor.   Çocukların yüzde 5,1’i hayatında hiç kırmızı ya da beyaz et tüketmemişken, yüzde 19,7’si ise balık etini hiç tüketmemiş.  Gazlı içecek ve TV büyük dert   Her iki çocuktan biri haftanın 3-4 gününde gazlı ve şekerli içecek tüketiyor.   Yüzde 60’ı cipsi, yüzde 56’sı çikolatayı, yüzde 42 ise bisküvi, kek gibi ürünleri haftada en az 3 gün yiyor.   Her dört çocuktan 3’ü spor salonlarına hiç gitmemiş.   Her 10 çocuktan 5’i peynir, 4’ü tahıl, ekmek, yumurta, taze meyve 3’ü ise ayran ve süt tüketiyor.   Çocukların yüzde 96,8’i hafta içinde iki saatten fazlasını TV karşısında geçiriyor. Yüzde 43’ü ise her gün bilgisayarda oyun oynuyor. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, toplantıda ağustos ayında hayata geçirilecek yeni tuz ve şeker düzenlemeleri hakkında bilgi verdi. Bakan Eker, “Salçada tuz oranını azaltıyoruz. Salçaların tuz içeriği olduğundan yüzde 64 daha az olacak. Peynirde ve fermente zeytinde tuz azalacak. Meyve sularında ilave şeker kullanımını yasaklıyoruz” diye konuştu.

Sabah