298

298 kişiyi taşıyan Malezya uçağı düştü

Malezya Havayolları, 8 Mart’ta içindeki 239 kişi ile birlikte kaybolan ve hala bulunamayan uçağının şokunu henüz atlatamamışken, yeni bir faciayla karşılaştı. Bu kez de 283 yolcu ve 15 mürettebatla Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan Boeing 777 tipi uçak; Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde, Rusya topraklarına 60 kilometre mesafede düştü.

154 Hollandalı, 27 Avustralyalı, 23 Malezyalı, 11 Endonezyalı, 4 Alman, 6 İngiliz, 4 Belçikalı 3 Filipinli ve 1 Kanadalı’nın bulunduğu MH17 sefer sayılı uçağın, Rusya yanlıları ile Kiev yönetimi arasında çatışmaların yaşandığı bölgesinde düşmesi şüphelerin ayrılıkçılar üzerinde yoğunlaşmasına neden oldu. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşenko, uçağın 10 bin metre yükseklikte seyir halindeyken Buk füze sistemiyle vurulduğunu söyledi. Uçağın teröristler tarafından vurulmuş olabileceğini belirten Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko da Ukrayna kuvvetleri herhangi bir hedefi vurmamıştır dedi. Rusya yanlılarının kurduğu Donetsk Halk Cumhuriyeti ise askeri teçhizatlarında 10 bin metre yükseklikte uçan hedefleri vurabilecek kapasitede bir füze olmadığını belirtti.

Parçaları geniş bir alana yayılan uçağın karakutuları da bulundu. Rus yanlısı ayrılıkçılar, karakutuların Moskova’daki Ülkelerarası Sivil Havacılık Komitesi’ne gönderileceğini duyurdu. Malezya Başbakanı Necip, uçağın düşmeden önce imdat çağrısı yapmadığını açıkladı. BM Güvenlik Konseyi’nin ise konuyu bugün değerlendirmesi bekleniyor.

Sabah