1436

1436-2015 için Hac kontenjanı belli oldu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Suudi Arabistanda Hac Bakanı Bender Bin Muhammed Haccar ile 2015 Yılı Hac Protokolünü imzaladı. Türkiyenin BM rakamlarına göre nüfusunun 76 milyon 691 olduğunu söyleyen Görmez, “Suudi Arabistanın ülkemize tanıdığı yıllık 74 bin kontenjan, 74 milyon nüfus dikkate alınarak yapılmıştır. Biz nüfusumuzun BM rakamlarına göre kabul edilip, Türkiyeye tanınan kontenjan sayısının da binde 1 kota uygulamasına göre güncellenmesini istiyoruz. Bu da her yıl ilave olarak 2 bin 600 vatandaşımızın daha kutsal topraklara gelmesi ve hacı olması demektir” dedi.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının, her yıl hac ibadetinden önce Hac Bakanlığı yetkilileriyle Cidde de bir araya gelerek yıllık protokol imzaladıklarını ifade etti. Görmez, toplantıda hacıların kalacakları otellerden, Türkiyeden gelecek ambulanslara, gönderecekleri diyanet görevlilerinden, Kabenin etrafında oluşabilecek küçük kazalara kadar yapılacak çalışmaları en ince ayrıntılarına kadar detaylıca görüştüklerini ifade etti.

Bu yıl da Mekke ve Medinede devam eden genişletme çalışmaları sebebiyle yüzde 20 kota indirimi uygulamasının devam edeceğini söyleyen Görmez, “Kabenin etrafındaki inşaatları gördüğümüz zaman da bunun zorunlu olduğuna inanıyoruz. Bu inşaatlar devam ederken önceki kotalara göre hacıların gelip rahat ibadet etmeleri ise mümkün değil” diye konuştu.

“Kadın hacılar da Hz. Muhammed (S.A.V)in kabrini ziyaret edebilsin”

Görmez, kadın hacıların Mekke ve Medinede yaşadığı sıkıntıları da gündeme getirdiklerini ifade ederek şunları kaydetti: “Kadınlar, Medinede erkekler gibi serbestçe Hz. Peygamberimiz(S.A.V)in kabrini ziyaret etme imkanına sahip değiller. Kadınların ülkeler halinde gruplara bölünmesi, grupların bir görevli eşliğinde Ravzadan uzak bir mekandan geçirilmesinin doğru olmadığını ifade ettik. Erkekler kıble tarafından nasıl serbestçe Peygamberimizi ziyaret ediyorsa kadınların da arka taraftan aynı şekilde Peygamberimizi ziyaret etmelerinin sağlanması gerektiğini ifade ettik.”

Kadın hacıların yaşadığı sorunlardan birinin de namaz vakitlerindeki tavaf olduğunu aktaran Görmez, namaz vakitlerinde tavaf halinde olan kadınların yönlendirileceği mekanların tahsis edilmesi halinde yaşanan izdihamın önleneceğini vurguladı.

Levhalarda Türkçe yazılsın

Görmez, Hac Bakanlığı yetkililerinden, başta Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi olmak üzere Türk hacılarının ziyaret ettiği yerleri gösteren levhaların Türkçe olarak da yazılmasını talep ettiklerini söyledi.

Millî Gazete