112

112 Aciller asılsızdan şikayetçi!

Yangın, doğal afet, kaza gibi hayat için saniyelerin önemli olduğu olaylara koşan 112 Acil Yardım merkezlerinin en büyük derdi, asılsız ihbarlar. Muğla bu konuda en çarpıcı örneklerden. Çünkü gelen her 100 ‘Acil Yardım talebinin tam 95i asılsız.

Muğla’da 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’ne bu yılın ilk 8 ayında yapılan ihbarların yüzde 95’i asılsız çıktı. Duruma tepki gösteren İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, 2 motorize ambulans, 2 ATV acil sağlık aracı ve bir bot da dahil 82 araçla kent halkına acil sağlık hizmeti verdiklerini söyleyerek şu bilgileri verdi:

2014 yılının 8 ayında 41 bin 439 ambulans görevlendirmesi yapılmışken, 112 Komuta Merkezi’ne gelen çağrı sayısı 862 bin 912. Ancak aramaların sadece yüzde 5’i gerçek. Dalyandan arayarak ‘Caretta carettalar denize doğru değil karaya geliyorlar acil ambulans gönderin diyenler bile var. Hattın meşgul edilmesi durumunda, yardıma ihtiyacı olanları zor durumda kalıyor.”

Bloke ediliyor

Dr. Tekin, 112 Acil hattını gereksiz meşgul edenlere Kabahatler Kanunu’na göre 250 lira ceza kesilebileceğini de hatırlatarak şu çağrıda bulundu: Vatandaşlarımız bizi gereksiz yere meşgul etmesin. Sistemimizde kara listeler var. Bunları bloke edebiliyoruz ama gün gelir onların da bir ihtiyacı olur, telefonu bloke olduğu için hizmet alamazsa biz o vatandaşımız için de üzülürüz.

Muğla 112 Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Emine Önsoy da, yangın, trafik kazası, doğal afetler gibi olaylarda ilk çağrıların 112ye düştüğünü vurguladı. Önsoy, şöyle konuştu: “Kişilerin sağlıkla ilgili taleplerinin yanı sıra, polis, itfaiye, jandarma, AKS ve AFADı da çoğu zaman biz arayıp yönlendirmede bulunuruz. Örneğin, askeri helikopterin uçuşunu da biz organize ediyoruz. Yani koordinasyon da bizim görevimiz. Vatandaşlarımız bu olaylarla ilgili nereyi arayacaklarını çoğu zaman bilemeyebiliyorlar. Bu nedenle halkımızın aklında 112 yer etmiş. Biz bu durumu da görev edinmiş durumdayız.”

Hürriyet