online reklam

100 milyonluk On-line Reklam vergisi

İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinin ardından Türkiye’de de dünya devi arama motorları ve sosyal medya mecralarına ‘vergi’ için sona yaklaşıldı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yaptığımız çalışmayı neticelendirmek üzereyiz. Bundan sonra Türkiye’den kazanan vergisini de Türkiye’ye ödeyecek. Şu an bir rakam vermek için erken ama çalışma tamamlandığında ve bu şirketler de vergilendirildiğinde, buradan 100 milyon lira civarında bir vergi geliri bekliyoruz” dedi.
Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolarlık on-line reklam pazarının olduğunu ve burada dönen paranın yaklaşık yüzde 70’inin vergisiz bir şekilde yurt dışına çıktığının altını çizen Bakan Şimşek, arama motorları ile sosyal paylaşım sitelerinin on-line reklam gelirlerinin gün geçtikçe arttığına dikkat çekti. Şimşek, söz konusu sitelerin sahibi olan şirketlerin, reklamlar için istedikleri bedelleri çoğunlukla kredi kartı aracılığıyla tahsil ettiğini ve paraların, bankalar aracılığıyla yurt dışına çıktığını hatırlattı. Bakan Şimşek, Fransa, Almanya ve İngiltere örneklerini de incelediklerini ve çalışmada sona yaklaştıklarını belirterek, yakın bir zamanda konuyu Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na (EKK) sunacaklarını ifade etti.